•  

  Müşteri Destek Hattı

  (+0412) 235 49 29

 •  

  E-Posta

  info@demormanurunleri.com.tr

Turkish Arabic Bulgarian Chinese (Simplified) English Russian Ukrainian

Faydalı Bilgiler

 • Kereste Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  1. Öncelikle kullanım alanına uygun kereste seçilmelidir. Örneğin rabıta için sert ve uzun ömürlü bir kereste türü -lareks gibi- seçilmelidir.
  2. Kerestenin ihtiyaca uygun nem oranına sahip olması. Kereste kuru değilse doğramalarda zamanla çatlama ve dönme yapabilir. Rabıta ise kurudukça parçalar arasında açılma olabilir. Masif mobilyada, rabıtada, doğramada kereste çok kuru olmalıdır. Mümkünse fırınlanmış olmalıdır. Çatılık, inşaatlık kereste de ise kuruluk şart değildir.
  3. İstenilen sınıfa uygun kerestenin alımı. Genellikle kerestede sınıflandırma; ekstra (sıfır budak), I.sınıf (kuş gözü tabir edilen az sayıda, küçük budaklara sahip olabilir), II. sınıf (budaklı, yeşilli, çatlak olabilir) şeklindedir. Yani sınıflandırma budak oranına göre yapılır
 • Niçin Ahşap?

      İnsan doğasına en yakın malzemedir.

      Özgül ağırlığına göre, direnci ve taşıma gücü diğer malzemelere göre daha yüksektir.

      Beton ve çelikten hafiftir.

      İyi bir ısı yalıtkanıdır,sıcak ve soğuk hissi vermez.

      Korozyona uğramaz.

      Sesi absorbe etmez.

      Kimyasal maddelere karşı dayanıklıdır.

      Her ülkede az çok bulunur.

      El aletleri ve makinalarda kolayca işlenebilir.

      Çok değişik renk ve görünüme sahiptir.

      Çevreyi kirletmez.

      Üretiminde enerji tüketimi; çeliğe PVC malzemeye göre daha düşüktür.

      Organik bir malzeme oluşu,çevre ile uyumludur,hiç bir zararı yoktur.

 • NEDEN AHŞAP KULLANMALIYIZ?

  Ahşap insanlığın kullandığı en eski ve mükemmel bir yapı malzemesidir. Anadolu’da binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Günümüzde varlıklarını sürdüren yüzlerce yıllık ahşap evlerin olduğunu biliyoruz. Ahşap; yaşayan, doğal, nefes alan yapısı ile insan doğasına en yakın malzemedir. Günümüz ve geleceğin çevre ve enerji sorununa yanıt veren doğal bir üründür.

  Ahşap yüksek bir taşıma gücüne sahiptir.

  Ahşabın ağırlık ve taşıma gücü oranı, betonarme ve çelikten yüksektir. 1 kg. ahşap, 1 kg beton ya da çelikten daha fazla yük taşır. Ahşap ile 250 metreye kadar açıklıklar bile kolonsuz geçilebilmektedir.
  Bu tip yapılarda, ağır olması nedeni ile çelik kullanılamıyor.

  Ahşap doğa şartlarına ve depreme dayanıklıdır.

  Hava şartlarına, kimyasallara dayanıklılık bakımından en ön sırada gene ahşap gelmektedir. Telekomünikasyon hatlarında kullanılan ahşap direklerin hizmet ömrü ile ahşap karayolu köprülerinin ömrü 50 yıldır. Ön koruma işleminden geçmiş çam doğramanın ise 60 yıldır. Aynı alanlarda beton, çelik ve PVC’nin ömrü ahşabın ömrünün yarısına erişebilmektedir. Ahşap, fiziksel özelliklerini tarih sürecinde kanıtlamış bir yapı malzemesidir. Günümüz teknolojisinin ürettiği koruyucu maddeler ve yöntemlerle daha da üstün özellikler kazanmıştır. Depremde güvenilirlik bakımından en yüksek notu ahşap almaktadır.

  Ahşabın yangına karşı direnci yüksektir.

  Yangının başlama nedeni hiçbir zaman ahşap değildir ve ısı geçirmeme, kömürleşme özellikleri nedeniyle ahşap-karkas yapının büyük yangınlara ne kadar dayanabileceği kesin olarak hesaplanabilmektedir. Ahşap yapılar yangına 30-90 dakika dayanabilecek şekilde tasarlanabiliyor. Ancak çıplak çelik konstrüksiyon (çeliğin genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle) normal bir yangına ancak 10 dakika dayanabilmekte, yapı ikaz vermeden anında çökmektedir.

  Ahşap Sağlıklıdır.

  Üstün ısı ve nem yalıtımı özellikleri ile ahşap yapılar, içinde yaşanacak en sağlıklı ortamı sunmaktadır. Beton yapılar yaydıkları radyon gazı nedeniyle toksit yapıya sahiptir.

  Ahşap Kaynağı Yenilenebilen Tek Yapı Malzemesidir.

  Ahşap, üretimi ve işlenmesi için en az enerji gerektiren yapı malzemesidir. Bilinenin aksine ahşap kullanmak ormanların azalmasını değil daha bilinçli olarak yaşatılmasını sağlar.

  “Ahşap hafiftir, depreme dayanıklıdır, beton ve çelikten daha uzun ömürlüdür, bakımı demir ve çelikten çok daha kolaydır, insan metabolizmasına en uygun yapı malzemesidir, yapımı kolaydır.”

 • 1